... Araştırmacı yazar Akten Köylüoğlu uzun yılların birikimini “Kadim Şehir Gaziantep” adlı kitabında sergilemiştir. Bu eseri incelerken Antep sokaklarında gezdiğimi, Antep’i kokladığımı, Antep’i yaşadığımı hissettim. Sergilenen bilgilerin gerçekliğinin yanı sıra anlatımın sıcaklığı da etkiledi beni. Bilgiler fotoğraflarla desteklenmiş. Görsellik sağlanmış.

Gaziantep hakkında araştırma yapacak gençlerin onlarca kitaptan elde edecekleri bilgiler bir tek kitapta toplanmış. Bu nedenle bu gelecek kuşaklara ışık tutup yol gösterecek niteliktedir.


Gaziantep Üniversitesi - Edebiyat Fakültesi
Türk Dili Bölümü Başkanı Okt. Nurel TANER

KİTABIN BÖLÜMLERİ
Bölüm 7

CENAZE TÖRENLERİ ve TAZİYE


TAZİYE KABULU

Mezarlıkta cenaze yakınları taziye kabul ederler. Ayrıca erkekler evde üç gün oturur ve taziye kabul eder. Kadınlar yirmi gün evde oturur bu süre kırk güne kadar da devam eder. Şimdi kadınlarımızın çoğu çalıştığı için bu süre kısalmıştır. Cenaze gününden başlayarak her gün kırkına kadar Kuran-ı Kerim okunur. Kırkıncı gün hatim indirilir. Yemek yapılıp, dağıtılır. Mezar ziyaret edilir. Elli ikinci gününde bazıları naneli bir yemek yapar bazıları helva yapar dağıtır. Bu gelenekler cenazeye olan saygının göstergesidir. Taziye evinde eskiden bir hafta içinde kısa süre gelene ikram yapılmazdı. Ancak bir hafta sonra kahve ikram edilirdi. Şimdi çay, baklava, börek ikram ediliyor. Yakınlık duyup öğle akşam yemeklerinde kalanlara yemek tatlı ne varsa ikram edilir. Fazlası fakirlere dağıtılır. Cenaze yakınları ilk Ramazanlarında ve bayramında ziyaret edilir.

Yolda cenazeyle karşılaşan insanlar cenaze geçene kadar saygı duruşunda durur, Fatiha okur, sonra yürürlerdi. Şehir büyüdükçe her değişim gibi bu da değişti. Çünkü cenaze "vızzz" diye arabayla geçiyor.

Mevlit cenazeyi anmak için okutulur. Gelin için okutulur, doğum ve dilek de bulunan ve sünnet çocuğuna okutulur. Bu da geleneklerimizden biridir.


-Sunum -Kitabın Bölümleri -Yazarın Özgeçmişi -İletişim

katyon bilişim